Regeneracja turbosprężarki to niezwykle złożony, wieloetapowy proces.
Dzięki odpowiedniej staranności i precyzji otrzymujemy w jego wyniku najwyższej jakości finalny produkt, który nie odbiega parametrami od urządzenia fabrycznie nowego. Regeneracja to najlepszy sposób, by przywrócić turbosprężarce sprawność i zwiększyć jej żywotność.
Z jakich etapów składa się regeneracja??
1. Dokładne mycie ultradźwiekowe
2. Piaskowanie wszystkich części turbosprężarki
3.Weryfikacja wszystkich elementów turbosprężarki
Oraz analiza w celu ustalenia przyczyny awarii. Jest to bardzo ważny etap, gdyż jeśli uszkodzenie turbosprężarki leży po stronie uszkodzeń podzespołów silnika, dokładna diagnoza pozwoli zapobiec ponownemu uszkodzeniu zregenerowanej turbiny.
4. Regeneracja właściwa
Polegająca na obowiązkowej wymianie tzw. zestawu naprawczego (łożyska, pierścienie, odrzutniki oleju, oringi, uszczelki) oraz pozostałych elementów typu koło, wałek, geometria, aktuator, muszla w razie potrzeby.
Wałek, koło kompresji a następnie cały koras zostają wyważone na precyzyjnej wyważarce i doważarce firmy SCHENCK, gdzie osiągają prędkość obrotowa ponad 200 tys. obr/min. (Zdjęcie maszyny)
Z każdego wyważenia drukowany jest protokół dla klienta świadczący o jakości naprawy. Po wyważeniu korasa następuje złożenie całej turbiny. Następnie następuje regulacja gruszki mechanicznej czy elektronicznej na specjalnych przyrządach. Wyregulowane gruszki zostają zaplombowane a proces regeneracji zakończony.
5. Efekt końcowy
Tak przygotowana turbosprężarka może być zamontowana z uwzględnieniem wszystkich czynności mających wpływ na pracę turbiny i silnika.
Po regeneracji turbospreżarki
Przed regeneracją turbospreżarki